TARIM

TARIM

Özgörkey Gıda’nın, gıdaya bağlı olarak tarım sektöründe de faaliyetleri bulunmaktadır. Tohumculuk ve tarım alanında araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmak amacıyla 2003 yılında kurulan Öztar Tohumculuk, İzmir Torbalı Tesislerinde kurulu 1500 metrekare sera ve araştırma laboratuvarlarında faaliyet göstermektedir. Şirket, Tarım Bakanlığı’ndan verilen özel bir araştırma belgesine sahiptir.

Öztar, patates tohumu araştırma ve geliştirme kapsamında Ege Üniversitesi ve Tarım Araştırma Kuruluşlarıyla birlikte çeşitli projeler geliştirmektedir. Uzman tarım mühendisi ve teknisyen ekibimiz hem labaratuvar ortamında hemde arazide çalışmalar yapmakta, Eurepgap ve GAP (İyi Tarım Uygulamaları) projeleri yürütmektedir. Torbalı tesisindeki tam donanımlı sera ve labaratuvarlarımız, ÖZTAR ekibi için temel çalışma alanını oluşturmaktadır.

Özgörkey Gıda ham maddelerini atmosfer kontrollü koşullarda saklamaktadır. Bilgisayar kontrollü yüksek teknolojiye sahip patates hammadde deposu 30.000 tonluk kapasiteye sahiptir. Yüksek kaliteli ürünler, bu yüksek kaliteli hammaddelerden üretilmektedir. Konya Bölgesi’nde kurulan yeni patates tohumu saklama tesisimiz 8.000 tonluk kapasiteye sahiptir. Özgörkey Gıda, Türkiye’deki tarımsal uygulamaları değiştirmektedir:

  • Türkiye’de tarımda ilk defa bezelye hasat donanımı makinesi, ıspanak, taze fasulye ve mısır hasat makineleri kullanıldı.
  • Özgörkey Gıda, aynı zamanda doğal kaynaklarımızla ilgili olarak, tüm tarlalarda damla sulama sistemlerinin kurulması için çifçilerle işbirliği yaptı.